Dlaczego warto iść na studia?

Po długiej przerwie nabrałam wiele motywacji i postaram się w końcu publikować regularnie.

Znam wiele osób o kilka lat młodszych ode mnie. Wśród nich są harcerze, nad którymi sprawowałam w przeszłości opiekę (jako osoba z kadry na obozie, drużynowa czy przyboczna) , młodsze kuzynostwo i sporo zwykłych znajomych. Przez moje dotychczasowe 3 lata studiowania wielokrotnie słyszałam od nich pytania, czy warto studiować i jeśli tak, to dlaczego. Skłoniło mnie to do zrobienia tej subiektywnej listy, na której umieściłam kilka powodów, dla których warto studiować. Może to pomoże komuś z Was w podjęciu decyzji o rozpoczęciu studiów.


Zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności - nie ukrywajmy, że jest to główny powód studiowania. Uczelnie oferują szeroki wybór kierunków, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli wybierzecie kierunek, który Was interesuje, to nauka będzie całkiem przyjemna. Zdobędziecie umiejętności związane ze studiowaną przez Was dziedziną (np. obsługa specjalistycznych programów), nauczycie się wykorzystywania wiedzy teoretycznej w praktyce.



Nowe znajomości - studia to czas, w którym nawiązać można wiele wspaniałych znajomości. Ludzie z Waszego roku, wyższego lub niższego, z innych kierunków, z grupy językowej, z akademika, z kół studenckich, praktyk, wolontariatów… Szans na poznanie nowych osób jest naprawdę wiele. Osobiście nie spodziewałam się, że poznam w trakcie studiów tyle wspaniałych osób, między innymi dzięki akcjom DKMSu i ESNowi. 


Rozwój - Dużą możliwość rozwoju dają rozmaite kursy, organizowane przez niektóre uczelnie. Cena takich kursów często jest niższa niż tych standardowych, na większą skalę. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że studenci danej uczelni płacą za te kursy jeszcze mniej. Wiele uczelni daje także możliwość wyjazdu na rozmaite konferencje. 


Podróżowanie i zniżki - podstawową informacją, jaką należy tu podać jest to, że studenci mają 51% zniżki na bilety kolejowe. Do tego ulgowe bilety na komunikację miejską i PKS. Sprawia to, że w społeczności studenckiej rozwija się turystyka kulturowa, poznawcza i miejska. Studenci chętnie poznają nowe miejsca i odwiedzają swoich znajomych/rodzinę, nie wydając przy tym zwykle dużych sum pieniędzy. Wiele obiektów gastronomicznych, muzeów, centrów nauki i ośrodków kulturalnych oferuje atrakcyjne zniżki dla studentów. Teatr w moim rodzinnym mieście oferował studentom tańsze bilety na konkretne spektakle. Wystarczyło tylko podać określone hasło, by za bilet zapłacić mniej. Dodatkową (i bardzo ciekawą) możliwością jest wyjazd na Erasmusa. Na takim wyjeździe macie możliwość udoskonalenia swoich umiejętności w zakresie komunikacji w danym języku obcym (najczęściej angielskim) i odwiedzenia wielu pięknych miejsc w kraju docelowym. Dodatkowo, jeśli na uczelni zagranicznej, na którą się wybieracie, jest sekcja ESN (Erasmus Student Network; osobiście należałam do takiej sekcji studiując na UKW), to możecie być pewni, że zorganizują Wam wiele fajnych eventów i pomogą w razie problemów. 


Życie studenckie - kto z Was nie słyszał o juwenaliach, imprezach studenckich w akademiku lub na mieście i innych studenckich rozrywkach? Jeśli jest to czymś, w czym chętnie byście wzięli udział, to czemu nie skorzystać z tej możliwości? A jeżeli sam fakt istnienia rozrywek, uznawanych za typowo studenckie, Was nie przekonuje, to pamiętajcie - na juwenalia studenty wchodzą za darmo :D 


Ostatnio obroniłam licencjat i już nie mogę się doczekać, aż zacznę studia magisterskie! 😊





Mówi się, że studia to najlepszy czas w życiu. Może czas się o tym przekonać?
A Wy, studenci i absolwenci, co dodalibyście od siebie do tej listy?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

rozmiar a piękno.

Gdybym mogła wpłynąć na przeszłość...